A kormányfő azt mondta: a rendezésre pályázó MOB mögött széles a nemzeti összefogás, ezért ez „össznemzeti ügy”, a kormány pedig mindenben támogatja a testületet.
Kiemelte, hogy a kandidálás tervének az Országgyűlésben 80, a Fővárosi Közgyűlésben 90, a MOB-ban pedig 100 százalékos támogatottsága volt.
„A budapesti olimpiának tehát minden tekintetben megvan a szükséges aranygaranciája” – fogalmazott.
Orbán Viktor kijelentette, Magyarország nemcsak az első budapesti, hanem az első közép-európai nyári játékokat szeretné megrendezni „35 évvel azután, hogy az ország lerázta magáról az elnyomás béklyóit, és kivívta a szabadságát.” Hozzátette, hogy Budapest ennek megfelelően az egész közép-európai régió „szimbólumaként” száll harcba a rendezésért.
„Magyarország ugyanakkor azt vallja, hogy a sport mindig fontosabb bármilyen politikai érdeknél, ezért soha nem válhat politikai küzdelmek színterévé, a kormány pedig ebben a szellemben támogatja a pályázatot” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Orbán Viktor azt mondta, az elmúlt 120 évben a magyar embereknek „valóságos szenvedélye” lett az olimpia, ez pedig azért alakulhatott így, „mert az olimpiai eszme a szabadságnak egy olyan tiszta formáját képviseli, amely ritka kincs volt itt, Közép-Európában.”
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az olimpia a tiszta és sportszerű versenyt hirdeti, amelyben minden nemzet egyenlő eséllyel indul. Elismerését és köszönetét fejezte ki a NOB-nak azért, hogy „ez az elv ma már nemcsak a sportpályákon, hanem az olimpiarendezésért kiírt versenyben is érvényesül.”
Orbán Viktor úgy fogalmazott: a NOB által tavaly decemberben elfogadott, az olcsóbb és gazdaságos olimpiákat előirányzó Agenda 2020 reformprogramot úgy értelmezi, hogy az „karnyújtásnyira hozta azt az álmot, amely egyidős a MOB-bal, azaz azt, hogy 2024-ben Budapesten lobbanjon fel az olimpiai láng.” Hozzátette, hogy az Agenda 2020 teret enged azoknak a városoknak, amelyek eddig csak minimális eséllyel szállhattak versenybe a rendezésért a hatalmas és erős metropoliszokkal szemben.
„Történelmi ez az esély, Budapest pedig kész élni vele” – mondta a miniszterelnök.
„A főpolgármester úr formába hozta a fővárost, Budapest ma a magyar siker megtestesítője, az volt a születésekor is, ma pedig a reneszánszát éli” – jelentette ki.
Orbán Viktor kiemelte, a magyar főváros ma a legsikeresebb közép-európai nagyvárosok közé tartozik, sokszínű és biztonságos, ahol jól megfér egymás mellett a fiataloktól nyüzsgő szórakozónegyed és Európa egyik legszebb zeneakadémiája.
Thomas Bach, a NOB elnöke arról beszélt, hogy a MOB megalakulásának 120. évfordulója az egész ötkarikás mozgalmat tekintve is mérföldkő.
A német sportvezető emlékeztetett a magyar olimpiai mozgalom hagyományaira és az újkori játékokon elért sikereire, valamint arra a „szilárd alapon nyugvó barátságra”, amely a magyar és a nemzetközi bizottság között kialakult.
Thomas Bach kiemelte: a NOB reformprogramja, az Agenda 2020 a városok igényeihez alkalmazkodik, és ennek az az üzenete, hogy olyan országoknak is megnyílik a lehetősége az olimpiarendezésre, mint Magyarország, és olyan városoknak is, mint Budapest.
A NOB első embere Pierre de Coubertin-díjat adott át Borkai Zsoltnak, a MOB elnökének.
Thomas Bach hangsúlyozta: a NOB nagyon örül Budapest pályázatának, hiszen Magyarország már a kezdetektől jelentős szerepet tölt be a nemzetközi olimpiai mozgalomban, és az egy főre jutó olimpiai bajnokok számában is ott van a legeredményesebb országok között. Külön megdicsérte, hogy a magyar kormány az elmúlt időszakban milyen fontos lépéseket tett a sport fejlesztéséért és a sport szerepének növeléséért a társadalomban.
A NOB-elnök fontosnak nevezte a magyar kormány és a MOB közötti kapcsolatot, és kijelentette, szilárd alapok állnak rendelkezésre a 2024-es olimpiarendezéshez.
A budapesti pályázat „sarokkövének” azt nevezte, hogy a MOB magáénak érzi az Agenda 2020-ban foglaltakat, ugyanakkor jelezte: kemény verseny vár Budapestre Los Angeles, Róma és Párizs ellen.
Borkai Zsolt MOB-elnök köszöntőjében hangsúlyozta, „senki nem érti, hogyan fordulhatott az elő, hogy az eddigi 31 olimpiából még egyet sem rendezett Magyarország, amely a nyolcadik helyen áll az összesített ötkarikás éremtáblázaton.”
A MOB vezetője a magyar olimpikonok által elért eredményeket is méltatta, kiemelte, hogy ha a „politika nem szólt közbe”, akkor a magyarok mindig ott voltak a nyári játékokon, az Agenda 2020 pedig érdemi változást, egyben történelmi lehetőséget jelent az ország és Budapest számára.
A NOB 2017-ben, Limában jelöli ki a 2024-es olimpia házigazdáját.