- miniszterelnok.hu - https://2015-2022.miniszterelnok.hu/orban-viktor-nyilatkozata-a-szerb-elnokkel-es-az-osztrak-kancellarral-folytatott-migracios-csucsot-kovetoen/ -

Orbán Viktor nyilatkozata a szerb elnökkel és az osztrák kancellárral folytatott migrációs csúcsot követően

Jó napot kívánok, tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Hálásak vagyunk Szerbiának, hogy eljött az elnökük, és hálásak vagyunk az osztrákoknak, hogy itt van velünk a kancellárjuk. Ahogy az előre látható volt, ez egy hosszabb sorozat első nyitótalálkozója. Amiért összejöttünk, az a migráció. Három olyan ország vezetője áll most Önök előtt, akiket a lehető legsúlyosabban érint ez a kérdéskör. Mind a hárman szenvedünk az illegális migrációtól. Ez rengeteg energiát, élőerőt és óriási összegeket emészt föl, miközben egyáltalán nem vagyunk elégedettek azzal a helyzettel, ami kialakult. Meg kellett állapítanunk, hogy a szerbek határőrei, a magyarok határőrei és az osztrák határt védő rendőrök és katonák heroikus küzdelmet folytatnak az illegális migráció megfékezése és az embercsempészek ellen. Csak a legnagyobb elismeréssel tudunk szólni az egyenruhásaink teljesítményéről. Ennek ellenére a helyzet egyre nehezebb, a számok és a tények egyre riasztóbbak. Miközben a világnak ma vannak más, égető problémái, a figyelem is ezekre irányul elsősorban, hiszen itt az orosz–ukrán háború, itt van a mindannyiunkat gyötrő magas energiaárak és a szankciók problémája, és a migrációra nem irányul elegendő figyelem, pedig ez legalább olyan fontos kérdés, mint a másik kettő. Arra tettünk most kísérletet, hogy szembenézzünk a helyzettel, és intézkedéseket dolgozzunk ki. Magyarország azért kezdeményezte ezt az összejövetelt, mert mi vagyunk a legspeciálisabb helyzetben, ugyanis nekünk két irányból van migrációs problémánk. Az orosz–ukrán háború következtében több mint egymillió menekült érkezett keleti irányból, Ukrajna felől, miközben a déli irányból is a határunk folyamatos ostrom alatt áll. Csak az idén mintegy 180 ezer illegális határátlépési kísérletet kellett semlegesítenünk.

Ha a jövőt nézzük, akkor van néhány olyan fejlemény előttünk, amely tovább fogja nehezíteni a helyzetet. Először is nem látom, hogy a migrációt ösztönző, a pull-faktorokat erősítő brüsszeli politika változna. Az újraelosztási kvóták mindig újra és újra napirendre kerülnek. Itt van előttünk a post-Cotonounak nevezett nagy összeurópai megállapodás, a háború és a szankciók miatt egy világgazdasági visszaesés és egy világélelmezési nehéz helyzet. Ezek együtt mind növelni fogják az illegális migráció súlyát. Az Európába vezető migrációs útvonalak közül a legsúlyosabban érintett a nyugat-balkáni útvonal, itt jönnek a legtöbben. Ráadásul azt észleltük, ez különösen nekünk, szerbeknek és magyaroknak okoz nehézséget, hogy az illegális migráció és az embercsempészek aktivitása szintet lépett, egy minőségi szintet lépett: éles fegyvereket is használnak az egymás közötti konfliktusokban és a határőreink ellen is. Ez a három ország nem egyszerűen csak a saját határait védi – persze én Magyarország nevében beszélek elsősorban –, hanem egész Európát védjük. Magyarország teljesíti a schengeni tagságból fakadó kötelezettségeket, de az lenne az érdekünk, egész Európának is és mindhármunknak, akik itt állunk, hogy ezt a védvonalat minél délebbre toljuk. Ma az elsődleges védvonal a szerb–magyar határ, és mindannyiunknak az az érdeke, hogy ez a védvonal délebbre kerüljön. Eddig is adtunk segítséget, Magyarország is és Ausztria is Szerbiának és Észak-Macedóniának, de úgy érezzük, hogy most az együttműködés egy új dimenziójára van szükség. Ezért a mai szándékokat tisztázó és a politikai irányt kijelölő találkozó után, hamarosan lesz egy következő találkozó Belgrádban, ahol az illetékes miniszterek találkoznak, ahol a konkrét lépéseket fogják megfelelő jogi formába önteni, illetve ha közös föllépés lesz, amit szeretnénk, ennek a pénzügyi és élőerő föltételeit is ott fogjuk majd tisztázni. És egy harmadik találkozót is tervezünk, aminek majd a kancellár úr ad otthont Bécsben.

Köszönöm szépen a figyelmüket!