- miniszterelnok.hu - https://2015-2022.miniszterelnok.hu/orban-viktor-sajtonyilatkozata-a-visegradi-negyek-talalkozojat-kovetoen/ -

Orbán Viktor sajtónyilatkozata a Visegrádi Négyek találkozóját követően

Jó napot kívánok! Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Sok minden történt, mióta a V4-ek miniszterelnökei utoljára találkoztak egymással, ezért aztán remek és lényegre törő megbeszéléseket folytathattunk, amiért köszönettel tartozom a kollégáimnak. A visegrádi együttműködést mi egy harminc éves sikertörténetnek tekintjük. A visegrádi együttműködés azért jött létre, mert az volt a közös meggyőződésünk, hogy vannak közös érdekeink és számos közös álláspontunk. Ez ma is így van. Konkrét és nehéz témák kötnek bennünket össze, és ezekben a témákban fölmerülő kérdésekre együtt könnyebben adunk választ, mint külön, ezért a mi számunkra a visegrádi négyeknek továbbra is van jövője. Közös kihívás az illegális migráció, az energiaválság, a gazdasági recesszió megakadályozása és a külső schengeni határok védelme. Magyarország egy speciális helyzetben van. Mi vagyunk az egyetlen ország Európában, amelynek egyszerre két migránsválsággal kell megküzdenie, mindenki másnak vagy eggyel, vagy eggyel se; de – a mi földrajzi elhelyezkedésünk miatt – ebben az évben több mint egymillió ukrán menekült érkezett Magyarországra. Nagy részük tovább ment, de nekünk kellett őket fogadni és ellátni, és ebben az évben több mint 250 ezer illegális határátlépési kísérletet állítottunk meg az ország déli határainál. Magyarország egy olyan ország, amelyre két irányból nehezedik egyszerre migrációs nyomás. Elköltöttünk több mint másfél milliárd eurót a határok védelmére, számos jogszabályt alkottunk meg, és számos csatát vívtunk Brüsszellel, amely a magyar határvédelmet folyamatosan támadta és támadja. Egyetértek Mateusz kollégámmal, hogy miután Ukrajnában egy elhúzódó háborúra kell számítani, ezért az Ukrajna felől érkező migrációs nyomás a következő időszakban nőni fog, és fair igény a V4-ek részéről, hogy az unió is vállaljon ebből a teherből valamennyit. Arra is számítanunk kell, hogy részben a háborúnak köszönhetően, részben más események miatt a déli irányból jövő migrációs nyomás is nőni fog a következő időszakban. Ezért tájékoztattam a kollégáimat, hogy Szerbiával és Ausztriával közösen létrehoztunk egy új formációt, amelynek az a célja, hogy segítsük egymást a határvédelemben. A szerb–magyar határt annál jobban védeni már nem lehet, mint ahogy most védjük, ezért nem ezt a határvédelmet kell megerősíteni, hanem a védekezés határvonalát kell délebbre tolni, az észak-macedón–szerb határra. Kötöttünk egy megállapodást, miszerint katonákat, eszközöket és pénzügyi forrásokat mozgósítunk, hogy délen tudjunk védekezni az illegális migrációval szemben. Én megkértem a kollégáimat, hogy fontolják meg, hogy hozzá tudnak-e járulni a szerb–osztrák–magyar határvédelmi együttműködéshez. Pozitív választ kaptam, ezért a következő, Bécsben esedékes hármas találkozón azt fogom javasolni a szerb elnöknek és az osztrák kancellárnak, hogy fogadjuk el azokat a fölajánlásokat, amelyeket Csehország, Szlovákia és Lengyelország tett a mi déli határaink védelme érdekében, amiért én most előre is hálásan mondok Önöknek, Nektek köszönetet.

A NATO kérdéséről pedig azt tudom mondani Önöknek, hogy a kormány már döntött. Erről értesítettük mind Finnországot, mind Svédországot. Magyarország támogatja a két ország NATO-tagságát, és a következő év első ülésén ezt a parlament is napirendre fogja tűzni úgy, ahogyan egyébként ezt a V4 másik három miniszterelnöke kérte Magyarországtól. Szeretném aláhúzni, hogy a svédek és a finnek Magyarország miatt egyetlen percet sem vesztettek el eddig a csatlakozásból, a tagságból, és nem is fognak. Magyarország biztosan meg fogja adni a csatlakozásukhoz szükséges támogatást a kormány után a parlamentben is.

Köszönöm szépen!