A győri vállalat kinőtte az európai piacot és újabb lépést tett a világcéggé válás felé – hangsúlyozta a miniszterelnök. Szólt arról, hogy a vállalat fejlesztési programját a kormány magyar költségvetési forrásokból hárommilliárd forinttal támogatta. A társaság a beruházásokkal 120 új munkahely létrehozását vállalta.
Az iparpolitika nemzeti ügy
„Az iparpolitika a kormány számára nemzeti ügy, melyet nem lehet pártalapon folytatni” – mondta Orbán Viktor, majd hozzátette, hogy a következő években a magyar és az uniós forrásokkal 1200 milliárd forintos forrás nyílik meg a vállalkozások előtt.
A miniszterelnök kijelentette, ha egy ország biztonságban akarja tudni magát, jelentős nemzeti iparral kell rendelkeznie.
Veres Tibor, Wallis Zrt. elnöke köszöntőjében elmondta, az elmúlt 16 évben a társaság volt a Graboplast fő tulajdonosa. Ez idő alatt a 21 milliárd forintot ruháztak be, évente az árbevétel három és fél százalékát fordítják kutatás-fejlesztésére.
Jancsó Péter, a Graboplast Zrt. elnök-vezérigazgatója ismertette, hogy a társaság 2015-ben 18 milliárd forint árbevételt ért el. Az általuk gyártott sportpadlókkal 1700 tornacsarnokot burkoltak be világszerte. A cég 2015-ben gyártott járműipari padlóival együttesen 21 ezer autóbuszt lehetett volna felszerelni. A vállalat termékei megtalálhatók a sanghaji és a riói metrókocsikban, a Stadler motorvonatokban és a Combino villamosokban – mondta Jancsó Péter.
A most átadott Grabo Design Padlógyárban új technológiával előállított, különleges padlóburkolók készülnek, melyek piaca világszerte 10 százalék feletti növekedést mutat. A luxus minőségű padlóknál (Luxury Vinyl Tile-LVT) a műanyag alapú felületek valósághű megjelenésűek lehetnek. Az LVT padlókat elsősorban kereskedelmi létesítményekben, a vendéglátóiparban, irodákban, középületekben, illetve egyes országokban már lakossági építkezéseknél is alkalmazzák.
A tatabányai beruházásnak köszönhetően a Graboplast az irányfüggetlen homogén padlók előállítására is alkalmassá válik. Az ilyen padlók teljes vastagságukban azonos anyagúak. A homogén padlókat elsősorban egészségügyi és a középületek burkolására alkalmazzák.
A fejlesztéssorozat részeként az új tatabányai gyár mellett a Graboplast a kecskeméti parkettagyárban 2015 novemberében egymilliárd forint értékű beruházási programot indított.
A Graboplast fennállásának 110 éve alatt Közép-Európa vezető speciális padlógyártó vállalatává fejlődött. A magyar tulajdonban lévő, győri székhelyű társaság 2015-ben 18 milliárd forint árbevételt ért el, az összeg több mint 90 százaléka exportpiacokról származott.
A cég a lakossági padlók előállítása mellett saját fejlesztésű speciális padlóburkolatokat gyárt Győrben és Tatabányán, illetve parkettát készít Kecskeméten, összesen több mint 600 ember foglalkoztat.